Saját fotó- 2005. Koppenhága
Szeretem a meséket és mindig élveztem a meseolvasást, mesélést. Néha elbizonytalanodtam, hogy jó –e olyan meséket olvasni a gyerekeknek, amelyek sokszor erőszakosak, véresek, horrorisztikusak. A nagy klasszikus, Grimm mesékben kifejezetten sok az ilyen sztori. Néha látunk olyan feldolgozásokat, amelyekben az erőszakot, durvaságot igyekeznek tompítani. De állítólag ez nem helyénvaló és ezzel nem teszünk jót a gyermeknek.
Egy igazi tündérmesében, mint amilyeneket a Grimm testvérek gyűjtöttek össze, a szereplők megpróbáltatásokon és sok szenvedésen mennek keresztül, szembeszállnak a gonosszal, az út végén pedig a jó mindig elnyeri jutalmát.
A gyerekek egészen másként tapasztalják meg a farkas kapzsiságát és a boszorkány gonoszságát, mint mi felnőttek. Ezeket archetipikus képként élik meg, de nem azonosítják magukat a szenvedőkkel. Bíznak abban, hogy boldog befejezés lesz és a jó győzedelmeskedik a rossz felett. Ezek az archetipikus képek segítenek a gyermeknek, hogy megértsék az emberi viselkedés mintáit. Ezek a képek sok éven át raktározódnak, élnek bennük, ami aztán később erőt és útmutatást ad nekik, ahhoz hogy megbirkózzanak az előttük álló kihívásokkal.
A meséket szájhagyományból gyűjtötték és vannak motívumok, amelyek folyamatosan ismétlődnek különböző nemzetek meséiben, mítoszaiban. A szájról szájra terjedő mesék lényege mindig az volt, hogy a történet és annak motívuma igazodjon a mese hallgatójához és nem fontos mindig ugyanazokkal a szavakkal elmesélni. Amióta csodás mesegyűjtemények vannak, kicsit kényelmesebb az esti mese, mert felolvassuk. De „fej”- ből mesélni mindig nagyobb élmény mesélőnek, hallgatónak. Ha sokszor felolvastunk már egy mesét, akkor könnyen el tudjuk könyv nélkül is mesélni. Persze nem lehetünk biztosak abban, hogy a kis hallgató nem fogja követelni ugyanazokat a szavakat, kifejezéseket, amit a könyvből már ezerszer felolvastunk neki.
Ezek után nem vonakodhatok Andersen kis hableányának szomorú történetétől sem, mesélni kell!
Forrás: https://earthschooling.info/thebearthinstitute/the-wisdom-of-fairytales/